forrás |
Már hardcore Beugró rajongóként hallottam a Momentán társulatról, megnéztem őket a honlapjukon, olvastam kritikákat, de valahogy mindig elmaradt a tesztelés.
Holott -és ők is ezzel reklámozzák magukat- van olyan nézői vélemény, mely szerint ők a "Beugró szorozva tízzel". De kicsit sznob voltam (nem igazán ismerős nevek, arcok), kicsit elveszett (mi az, hogy több darabot is játszanak, mi alapján válasszak? Hát nem improvizáció mindegyik????)
Aztán már csak nem volt tartható az állapot, így esett, teljesen véletlenül a választás a Rögv/est c. produkciójukra.
forrás |
Tehát a hely egy régi XIX. századi, Ó utcai régi bérház föld- és mindenféle, ennél lejjebbi szintje: zegzugos kis hely, amit feldobnak a régi ajtók, és moderné tesznek a felhasznált színek, meg a vidám bútorok.
Aztán belecsapunk a lecsóba, és egy pillanat alatt oda ez a kedélyes klubos-civil hangulat, jön a színház. Az öt színészből és a játékmesterből arcra senki sem ismerős, névre ketten... de ők is csak szinkronból. Jönnek a játékok, amik teljesen ismerősek a Beugróból (mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Szvsz ők, hiszen ők 2003-ban kezdtek, míg a Beugró, ha jól számolom, valamikor 2007 körül volt először látható)
A színészek sokkal szabadabban szárnyalhatnak, és szárnyalnak is, mint amott (hja, a tévéfelvétel valahol biztos cenzúra is), itt nincs tabu téma, legyen az politika vagy nemi beállítottság vagy bélműködés
Népi felelgetős szellentesről by Momentan Tarsulat
forrás |
A legjobbak mégis a dalos számok. Ezekből a Beugróban annak ellenére egyetlen igazán jót, igazán nagyot durranót nem hallottam soha, hogy ott nem a közönség által bedobott témára kell rögtönözni, tehát elvileg még egy előzetes ötletelés, próba is lehetséges lenne.
De ami itt elhangzik, többször, több témában is, azt tényleg tanítani kéne. Nem csak a rögtönzött szöveg üt (arról ne is beszéljek, hogy természetesen alkalmazkodik a stílushoz, tehát a rap szám rapes szlengben van, a Cseh Tamás parafrázis meg csehtamásul), de kimondottan jól is énekelnek.
Tehát minden játék ismerős volt, akár el se kelleni mondania Bódy Gergőnek az adott játék szabályait, mégis értenénk mindent, de mégis teljesen más lesz belőle. És nem tudom megmagyarázni, miben más! Hazafelé a családdal ezt próbáljuk megfejteni, de abban egyetértünk, hogy a Beugró szorozva tízzel nem igaz. Nem a tizes szorzó miatt, hanem amiatt, mert közeli rokonok ugyan, de ki tudná rangsorolni mondjuk a két legkedvencebb ételét? Vagy együttesét / íróját ? Egyszer erre támadhat kedve az embernek, másszor amarra. Rosszul nem jár semmiképp.
Egyébként, gondolom piszkosul unhatja a Momentán társulata az állandó Beugróhoz való hasonlítgatást ;-)..... de ez van. Sajnos, manapság tényleg az az ismert dolog, ami bekerül "a tévébe"... Ők is megérdemelnék.
Én nézném mindkettőt.
És örülnék, hogy eggyel több normális, színvonalas szórakoztatóműsor van, mondjuk a Győzike szintű akármik helyett.
Ha netán ez alapján valakinek megtetszett a dolog, addig is, míg eljut egy előadásra, keressen rájuk a neten, sok videó, dal fent van, a hangulatról elég jó képet kapni!
Zárásként egy részlet, ami az előadás kapcsán jutott eszembe, aztán most a poszt kapcsán ki is kerestem. Kicsit áttételes, de talán pont a dilissége miatt ugrott be:
"Hirtelen, hirtelen, hirtelen, hirtelen a férfi és hirtelen a nő, hirtelen, hirtelen, hirtelen. A férfi hirtelen ránézett, hirtelen, hirtelen, hirtelen, és a nő visszanézett, hirtelen. És a nő hirtelen kitárta a karját, hirtelen, hirtelen, és a férfi kitárta a karját, hirtelen. És hirtelen összetapadtak, és hirtelen, hirtelen, hirtelen a férfi megérezte a nő testének hevét, és hirtelen, hirtelen a nő megérezte a férfi ajkának hevét, ahogy hirtelen, hirtelen, hirtelen, hirtelen ledőltek az ágyra" (Gerald Durrel: Madarak, vadak, rokonok / Donald regénye a HIRTELEN KÖNYV)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése