Sós felfújtat még soha nem csináltam, de nagyon régen tervezem. Spenótból az éttermi példa után, de kipróbálnám cukkinivel is.
Sokan félnek a felfújttól, holott szerintem nagyon egyszerű a készítése, de ahogy sokan, sokszor leírták, lényeg az időzítés. És nem csak a tálalás időzítése (azaz, inkább a vendég várjon a felfújtra, mint a felfújt a vendégre), hanem magáé a sütésé is: akkor jó, ha már megemelkedett, kicsit akár ki is hasadt a teteje, kívülről szilárd, de belül még egy nagyon kicsit krémes. Mindezt ugye úgy kell eltalálni, hogy az ember nem nyitogatja a sütőajtót, mert felfújtról lévén szó, nem tesz jót a hő és a gőz kiengedése.
Azaz, mégsem olyan egyszerű?
De igen, mert minden "elrontott" formában ehető, sőt finom a végeredmény, épp csak ne fotózzuk és akarjunk vele gasztrofotó pályázatot nyerni... ;-))
Spenótfelfújt kéksajt mártással
hozzávalók 4 személyre (előételként)
a felfújthoz
- 50 dkg friss spenót
- 15 dkg ricotta
- 3 ek vaj + 1 a formák kikenéséhez
- 3 tojás
- 2 ek liszt
- 1 gerezd fokhagyma
- só, bors, szerecsendió
- 2 dl főzőtejszín
- só, bors, szerecsendió
- 15 dkg kéksajt (pl. Gorgonzola, de lehet bármilyen más, erőteljes ízű sajt: camembert, vagy gruyere, de akár parmezán is)
A sütőt begyújtuk és 180°C-ra (légkeverést most hanyagoljuk) előmelegítjük.
A spenótot vékony laskára vágjuk. 1 ek vajat felolvasztunk, és megpároljuk rajta (5-6 perc), míg össze
esik, félretesszük. Egy másik serpenyőben megolvasztjuk a maradék 3 ek vajat, rászórjuk a lisztet és világos zsemleszínűre pirítjuk. Hozzáöntjük a spenóthoz, gyorsan elkeverjük benne. Hozzákeverjük a ricottát is, fűszerezzük őrölt borssal, őrölt szerecsendióval, sózzuk. Lezárjuk a tüzet alatta és kicsit hűlni hagyjuk. A formákat alaposan kivajazzuk. A forma lehet szuflé forma, de bármilyen kisebb hőálló csésze vagy tálka, végső esetben akár alufólia-forma is)
A tojásokat különválasztjuk, a fehérjéket pici sóval kemény habá verjük. A sárgáját a kicsit kihűlt spenóthoz adjuk és gyorsan elkeverjük benne. Hozzátesszük a habbá vert fehérjét, és könnyű mozdulatokkal ezt is eldolgozzuk benne és kiporciózzuk a kivajazott formákba (csak 3/4-ig szedjük, mert emelkedni fog) Egy nagyobb tepsibe 2 ujjnyi vizet teszünk, ebbe állítjuk a formákat és betoljuk a sütőbe. Gyakran ellenőrizzük (csak kívülről kukucskálva) és minimum 12 percig sütjük. Ha úgy látjuk, nem jött fel eléggé, még egy pár percet rátehetünk. Ha a teteje megbarnulna, akkor alsó sütésre kell állítani a sütőt, vagy lejjebb tenni a rácsot.
Míg a szuflé sül, a lisztes serpenyőbe öntjük a főzőtejszínt és felforraljuk. Belereszeljük vagy kis kockára vágva beletesszük a sajtot, és felolvasztjuk benne. Sózzuk, őrölt borssal, őrölt szerecsendióval fűszerezzük.
Tálalhatjuk a szuflé formában (kockázatmentesebb variáció), a tetejére kanalazva némi sajtmártást, vagy a mártást adhatjuk mellé kis tálkákban.
Ha dekoratívak akarunk lenni, akkor a forma szélén késsel körbe megyünk, meglazítjuk a szuflét, és gyors mozdulattal egy tányérra borítjuk. Bazsalikom vagy kakukkfű levelekkel díszítjük.
Az első képen a jól megsütött szuflé szépen kijött a formából.
A másodikon benne tálaltam.
Ezen a harmadikon viszont bentragadt a fele, talán azért is mert még nem volt tökéletesen megsülve, ezért kicsit szét is terült.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése