Némelyik csalódást okozott, némelyiken jól szórakoztam, még, ha ki is derült számomra, hogy nem egy irodalmi mű a könyv. Nem tudnám megmondani, miért pont rájuk emlékeztem annyi nosztalgiával, hogy újra megvettem őket.
Varga Katalin: Én, te, ő

Kimondottan azzal a céllal vettem meg, hogy a -hmmm- nyelvtan terén kihívásokkal küszködő fiam majd tanul belőle. Ehhez képest ő el sem olvasta (Istenem, mennyi könyvvel, filmmel jártam úgy, hogy azt hittem, az ő korosztályának is mond valamit!), én igen, de ma már nem igazán tetszett.

Sokszor olvastam újra, tiszta retro érzés, ha az ember olyanokat olvas, hogy a lányok igyekeznek megállni a helyüket a KISZ-ben, és azért harcolnak, hogy agronómusok lehessenek. Ennek ellenére, van benne valami. Talán az, ami harmincx évesen kitört belőlem: a vitorlázás (mondjuk, ebből kevés)?
Nem tudom. Minden anakronizmusának ellenére nem csalódtam benne, de lehet valóban csak azért, mert AZT az érzést, ami az én ifikoromra jellemző volt, teljesen visszaadja. A könyvnek van egy előzménye, első része, de arra abszolút nem emlékszem, talán még régen sem olvastam.
Veressné Deák Éva: Felfedezem Budapestet
Persze, elévülhetetlen érdeme, hogy az AKKORI olvasáskor barátnőimmel bőszen jártuk a várost, teljesítettük a feladatait (emléktáblák megkeresése pl.), de ma már nem mond semmit.
Igaz, talán ennek a könyvnek a hatására (meg, ahogy mondtam, Füsi Mária néni "szakkörének" köszönhetően) mentem aztán idegenvezetői fakultációra, sőt, később idegenforgalmi szakirányra az egyetemen, de ma már ez a könyv nem mond semmit. Még nekem sem, aki pedig tényleg a legszebb emlékei közt őrzi ezt a könyvet. Sőt, időnként megint teljesen retró, de ez nem a jó értelemben.
Szóval, van, amikor nem a legjobb ötlet megkeresni a gyerekkori ideálokat ;-)
R.J. McGregor: A kis detektívek

Ezzel a könyvvel kezdődött a krimi iránti rajongásom. (Meg Adam Bahdajnál, meg az ezután ismertetett lengyel szerzőnél)
Lehet, ezt szégyellni kéne, mert ugye a krimi az nem érték, de szerintem mindenevőnek kell lenni, olvasásban is, zenében is, filmben is, színházban is.
Van, amikor az ember csak szórakozni akar, na akkor kell a krimi.
Az ilyen krimi meg akkor kell, amikor egy gyerek olvasni kezd, és a cél csak annyi, hogy megtanulja, olvasva is át lehet élni kalandokat.
Tényleg az egyik legvágyottabb gyerekkori elveszett könyvem volt...ami aztán nem váltotta be a várakozásokat. Felnőttként ugyan nem okozott olyan csalódást, mint némelyik másik könyv, de az akkori izgalomnak már én sem találtam nyomát.... talán a világ is gyorsabb lett...
Jerzy Broszkiewicz - Egész héten esni fog?

A mai eszemmel olyan dolgokat ír le a lengyel szerző, ami akkoriban nem kis bátorság lehetett. Vagy legalábbis, a mi magyar hétköznapjainkra nem vagy nem így volt jellemző.
Persze, ennek ellenére nem mondanám, hogy a fiamat és korosztályát rabul ejtené a könyv, de számomra kellemes nosztalgikus olvasmány volt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése